Batožina

Batožina sa v leteckej doprave delí na príručnú a zacheckovanú.

  • Príručnú batožinu si pasažier berie so sebou na palubu. Buď to môže byť len malá taška ako kabelka alebo taška s laptopom, alebo to môže byť malý kufor, tzv. cabin bag o veľkosti cca. 55x40x20 (táto veľkosť sa môže mierne líšiť) a do 8 až 10kg.
  • Zachekovaná batožina je tá, ktorá sa ukladá do batožinového priestoru v lietadle, a teda k nej počas letu nemáte prístup. Ide väčšinou o veľké kufre do 23kg, no niektoré letecké spoločnosti sem odkladajú aj malé kufre, pričom ak si ich chcete zobrať so sebou na palubu, musíte si priplatiť.

Ak máte problém nájsť si dobrý kufor ako príručnú batožinu (keďže taký vám na cestovanie po Európe úplne stačí), odporúčame Xiaomi 90 Minutes, ktorý zvládne všetko, čo od kufra požadujete. Budú vám ho akceptovať ako príručnú batožinu vo všetkých leteckých spoločnostiach, pričom kufor je veľmi kvalitný, odolný a najmä pohodlný (kolieska sa otáčajú v 360° uhle, nepochopíš kým nevyskúšaš).

Zakúpiť si ho môžete na tejto stránke, často v akcií za cca. 100 EUR. Pokiaľ hľadáte lacnejšiu príručnú batožinu, ešte je tu American Tourister Bonair.

Pokiaľ prekročíte veľkosť či hmotnosť batožiny, ktorú ste mali zakúpenú, budú vám účtované extra poplatky.

Ak sa chystáš cestovať na veľmi krátke výlety a nechceš platiť za príručnú batožinu, zakúp si túto malú príručnú batožinu – budú ju akceptovať všetky letecké spoločnosti.